2 February, 2022 - 23:01

Τεράστιο «διπλό» της Αναντολού στη Μόσχα

Με ένα τεράστιο «διπλό» στη Μόσχα, επέστρεψε η Αναντολού Εφές στα θετικά αποτελέσματα και στην όγδοη θέση της βαθμολογίας στη Euroleague. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πέρασε νικηφόρα με 99-97 στην παράταση (86-86κ.α.) από την έδρα της ΤΣΣΚΑ, για την 24η αγωνιστική της διοργάνωσης, ισορροπώντας σε 11-11 το ρεκόρ της και στερώντας από τους Ρώσους, εν τη απουσία του Δημήτρη Ιτούδη (ασθενής), τη νίκη που θα τους κρατούσε γερά στο «κυνήγι» της τετράδας (13-9).

Η Αναντολού Εφές βρήκε τη δεύτερη ευκαιρία στα 0.8΄΄ για τη λήξη της κανονικής διάρκειας, με τον Μίτσιτς να γράφει το 86-86, παγώνοντας το κλειστό της ΤΣΣΚΑ, το οποίο είχε ξεσηκωθεί μετά το τεράστιο... τετράποντο του Χάκετ στα 13΄΄ (86-84). Στην παράταση, ένα κομβικό σουτ του Μπομπουά στα 49΄΄ έδωσε ψυχολογία στους Τούρκους (94-97), ο Γκριγκόνις μείωσε από τα 6.75 σε απόσταση αναπνοής (97-98), ο Μοερμάν αστόχησε από τη γραμμή των βολών, μετά από αντιαθλητικό του Κλάιμπερν, αλλά ο Μπομπουά με 1/2 στα 2΄΄ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, απέναντι σε μία ΤΣΣΚΑ που είδε τη νίκη να της... γλιστράει σε μία κακή άμυνα και ένα χαμένο σουτ, το τρίποντο του Σβεντ λίγο πριν το φινάλε.

Κορυφαίος των νικητών ο Σέιν Λάρκιν με 26 πόντους και 5/7 τρίποντα, ενώ στους 22 πόντους με 7/13 τρίποντα σταμάτησε ο Ροντρίγκ Μπομπουά. Από την ΤΣΣΚΑ ο Ντάνιελ Χάκετ ήταν απολαυστικός με 31 πόντους και 6/10 τρίποντα, αλλά δεν αποσόβησε την εντός έδρας ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 41-44, 64-57, 86-86 (κ.α.), 97-99 παρ.