21 August, 2022 - 19:38

Σκόραρε στο 94’ ο Γιακουμάκης στη νίκη της Σέλτικ

Τη νέα σημαντική νίκη της Σέλτικ επί της Χαρτς με 2-0 «σφράγισε» στο 94’ ο Γιώργος Γιακουμάκης

Ο 27χρονος επιθετικός μπήκε ως αλλαγή στο 72' λεπτό του ματς της τέταρτης αγωνιστικής της Premiership Σκωτίας και ενώ οι Κέλτες είχαν ήδη το προβάδισμα στο σκορ με το γκολ του Φουρουχάσι στο 13'.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2-0, εκμεταλλευόμενος το αριθμητικό μειονέκτημα των φιλοξενούμενων, που είχαν μείνει με εννιά παίκτες λόγω αποβολής του Κοχρέιν (89') και του Σίμπικ (90+1') με δεύτερη κίτρινη.

Ο Γιακουμάκης πέτυχε το δεύτερο φετινό του τέρμα, έχοντας αγωνιστεί μόλις 85 λεπτά στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια της χρονιάς.