Nίκος Ζαραϊδώνης

13 April, 2023 - 00:49

Ο Παναθηναϊκός της ανατροπής κατέκτησε το Λιγκ Καπ.

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Λιγκ Καπ με ανατροπή αφού οι Πειραιώτες ήταν μπροστά στα σετ με 1-2.

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε τον 2ο τίτλο της χρονιάς, αφού είχε ευτυχήσει να σηκώσει και το Σούπερ καπ μέσα στη τρέχον χρονιά. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεοπούλου αποθεώθηκε από περίπου 5.000 φίλους φιλάθλους του Παναθηναϊκού που βρισκόντουσαν στο ΟΑΚΑ.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός προερχόμενος από τη νίκη στο "Μελίνα Μερκούρη" με σκορ 3-2 πήγε στο ΟΑΚΑ με ένα μαξιλαράκι ασφαλείας για να κλειδώσει τον τίτλο στο γήπεδο του.

Στον αγώνα τώρα και το πρώτο σετ, οι ομάδες στην αρχή ήταν ίσες, μέχρι να αναλάβει το σερβίς ο Ιντάλγκο ο οποίος με 3 διαδοχικούς άσσους έβαλε στη θέση οδηγού τον Ολυμπιακό και η διαφορά έφτασε απο νωρίς στους 4 πόντους (6-10). Οι πράσινοι παρόλο που "ροκάνισαν" τη διαφορά μέχρι και στον πόντο (20-21) όμως οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν και πήραν το πρώτο σετ με 22-25.

Στο 2ο σετ οι πράσινοι πάτησαν γκάζι και γρήγορα πήγαν τη διαφορά στους 3 πόντους (6-3) ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Πετρέας ήταν αυτός που έβαλε ξανά μπροστά τους πράσινους ώστε να ξεφύγουν με το σκορ να είναι 15-10. Η συνέχεια του σετ ήταν τυπική με τον Παναθηναϊκό να φτάνει εύκολα στο 1-1 με σκορ 25-17.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός αφού έχτισε μια διαφορά 7 πόντων (7-14) και έτσι να κατέκτησε εύκολα το 3ο σετ και έκανε το 1-2.

Οι ερυθρόλευκοι έτσι με τη ψυχολογία στα ύψη μπήκαν στο 4ο σετ και προηγήθηκαν με 6-2, όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε γρήγορα κάνοντας το 7-6. Από αυτό το σημείο και μετά οι 2 ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο μέχρι το 20-20, το τριφύλλι πήρε μια διαφορά 2 πόντων, το ΟΑΚΑ πήρε φωτιά και έτσι οι πράσινοι έκλεισαν το σετ με 25-23.

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός οδηγήθηκαν σε τάι μπρέικ με τον Παναθηναϊκό να είναι αυτός που χαμογέλασε και να κατακτήσει τον τίτλο με σκορ όπως του προηγούμενου αγώνα 3-2.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-2

Σετ: 22-25, 25-17, 17-25, 25-23, 15-12.