4 February, 2022 - 23:25

Νίκη «βάλσαμο» για τον Ολυμπιακό!

Ψυχή και χαρακτήρα κορυφαίου ευρωπαϊκού συνόλου ανέδειξε ο Ολυμπιακός στην Βιτόρια επικρατώντας της Μπασκόνια με 72-62 και έσπασε το ρόδι για το 2022 στην Ευρωλίγκα βελτιώνοντας το ρεκόρ σε 13-9.

Τεράστια εμφάνιση από τους Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, πολύ καθοριστικός στην τέταρτη περίοδο ο Ουόκαπ.

Εξαιρετική ήταν η εκκίνηση για τον Ολυμπιακό.

Με «βάση» την πολύ πιεστική τους άμυνα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα … έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους και παράλληλα βρήκαν ρυθμό στην επίθεση. Με τους Ουόκαπ και Φαλ να ηγούνται στο σκοράρισμα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε νωρίς- νωρίς 3-8

Στην συνέχεια ακολούθησε τρίποντο του Παπανικολάου και με υπέροχη επίθεση (ασίστ Βεζένκοβ) και καλάθι του Φαλ για το 5-13, αναγκάζοντας τον Σπάχια να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Ντόρσεϊ έβαλε τριποντάρα για το 5-16, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια τιμή. Ο Ντόρσεϊ έφτασε τους 5 σερί πόντους και το 7-18, αλλά κάπου εκεί ο Ολυμπιακός αποσυντονίστηκε και έμεινε χωρίς καλάθι στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου. Κάτι που επέτρεψε στην Μπασκόνια να μειώσει σε 13-18 με τρίποντα του Πίτερς και του Κούρουκς.

Nωχελικά μπήκε ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο, δίνοντας … δικαιώματα . Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύθηκαν αυτό και με ένα επί μέρους 8-2 προηγήθηκαν 21-20 στο 13’ με τα τρίποντα των Γκρέιντζερ και Γκιεντράιτις.

Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Σλούκα να παίρνει μπροστά προηγήθηκαν 23-25. Από εκεί και έπειτα τον πρώτο λόγο είχαν οι σκληρές άμυνες των δύο ομάδων, με το πρώτο μέρος να βρίσκει τους Πειραιώτες να προηγούνται 29-32 με τρίποντο του Κώστα Σλούκα.

Με διάθεση να … τρέξει στο ανοικτό γήπεδο μπήκε ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο. Με καλάθια των Βεζένκοφ, Ουόκαπ και Ντόρσεϊ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 31-39 στο 24’ .

Ακολούθησαν μαζεμένες άστοχες επιλογές του Ουόκαπ δίνοντας την ευκαιρία στην Μπασκόνια με ένα επί μέρους 6-0 και καλάθια των Πίτερς , Φοντέκιο να φτάσει στο 37-39. Τρίποντη «ανάσα» από τον Βεζένκοφ έφερε το 37-42 για να ακολουθήσει καλάθι του Φαλ για το 37-44 στο 26’.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 40-44 με τον Πίτερς, όμως ο Κώστας Παπανικολάου «ξύπνησε» επιθετικά την καίρια στιγμή και με σημαντικό τρίποντο έγραψε το 40-47. Στην άμυνα όμως ο Πίτερς συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα και με τον 11ο πόντο του μείωσε σε 42-47 στο 28’. Ο Κοστέλο έγραψε το 44-47, για να ακολουθήσει νέο μεγάλο τρίποντο του Παπανικολάου για το 44-50 που ήταν και το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο η Μπασκόνια μπήκε δυνατά και με δύο διαδοχικά τρίποντα του Γκιεντράιτις και ένα του Μπόλντγουϊν προηγήθηκε 53-50, εκμεταλλευόμενη το «νεκρό» επιθετικά διάστημα των «ερυθρόλευκων».

Με μία εύστοχη βολή κι εν συνεχεία με δίποντο ο Ουόκαπ ισοφάρισε σε 53-53 στο 33’ για να ξαναφέρει τον Θρύλο μπροστά στο σκορ 53- 55 με δύο βολές.

Ο Πίτερς ισοφάρισε σε 55-55 στο 34’, αλλά μία νέα τρίποντη «βόμβα» του Παπανικολάου έγραψε το 55-58, ενώ ο Βεζένκοφ στο τρανζίσιον πέτυχε το 55-60.

Πέντε διαδοχικοί πόντοι του Πίτερς έφεραν το 60-63, για να ακολουθήσει τρίποντο του Ντόρσεϊ για το 60-63 στο 38’

Ακολούθησε εξαιρετική άμυνα του διεθνούς γκαρντ και δύο βολές του ίδιου για το 60-65, Ακολούθησε κρίσιμο κλέψιμο του Ουόκαπ και καλάθι του Βεζένκοφ στον αιφνιδιασμό για το 60-67, φτάνοντας στους 15 πόντους.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί και με τρίποντο του Ντόρσεϊ απέκτησε διαφορά 10 πόντων (60-70) 1’29’’ πριν το τέλος , με τον διεθνή γκαρντ να φτάνει στους 17 πόντους.

Ο Μπόλτγουιν μείωσε 62-70, όμως οι 2 βολές του Ουόκαπ έφεραν τον Θρύλο στο 62-72 και ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 29-32, 44-50, 62-72.