12 November, 2022 - 19:58

Με Νούνιες η Λίβερπουλ 3-1 την Σαουθάμπτον

Η Λίβερπουλ επιβλήθηκε της Σαουθάμπτον με 3-1 για τη 16η αγωνιστική και οδεύει στη διακοπή της Premier League λόγω Μουντιάλ με θετικό πρόσημο. Πρωταγωνιστής της νίκης ήταν ο Ντάργουιν Νούνιες, ο πιο φορμαρισμένος επιθετικός τον τελευταίο μήνα στο πρωτάθλημα, με δύο γκολ στο 1ο ημίχρονο. Το σκορ είχε ανοίξει ο Ρομπέρτο Φιρμίνο με υπέροχη ανάποδη κεφαλιά μόλις στο 6' και ο Τσε Άνταμς απάντησε στο 9' έπειτα από λάθος αντίδραση του Άλισον, μέχρι να αναλάβει δράση ο Ουρουγουανός επιθετικός. Οι επεμβάσεις του Γκάβιν Μπαζούνου απέτρεψαν μεγαλύτερο σκορ για τους "κόκκινους", που είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στο 2ο ημίχρονο και δεν κινδύνεψαν, πλην μιας φάσης του Άνταμς στο 77'. Στο 86ο λεπτό πέρασε στον αγώνα ο Κώστας Τσιμίκας.