12 January, 2022 - 20:56

Επικό «διπλό» στην Ουκρανία για τον Παναθηναϊκό!

Τεράστια εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό στην Ουκρανία κόντρα στην Όροντοκ, με τους «πράσινους» να παίρνουν σπουδαία νίκη με 3-1 σετ με κορυφαίο τον Ντεν Ντρις, παίρνοντας σημαντικότατο προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του CEV Challenge Cup!

Πολύ καλή η αγωνιστική εικόνα του Παναθηναϊκού, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά μετά από τις 19 Δεκεμβρίου, θα ψάξει δύο σετ εντός έδρας έτσι ώστε να πανηγυρίσει μια μεγάλη πρόκριση!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατότερα στο πρώτο σετ και προηγήθηκαν με 7-2, ωστόσο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, ισοφαρίζοντας σε 9-9. «Χέρι-χέρι» πήγαν οι δύο ομάδες στη συνέχεια του σετ (14-14, 18-18 και 24-24), με τους Ρανγκέλ και Ανδρεόπουλο να διαμορφώνουν το τελικό 24-26.

Φουριόζος μπήκε στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός, ο οποίος προηγήθηκε με 5-1, ενώ οι Ουκρανοί μείωσαν σε 9-10 με τον Ζάλπουκ. Ωστόσο, οι παίκτες του Ανδρεόπουλου είχαν βρει ρυθμό και έφτασαν σε τριπλό ματς-μπολ (21-24), πριν ο Στάλεκαρ τελειώσει το σετ με το 23-25.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 σετ κατακτώντας τοι τρίτο με 24-19, ωστόσο ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος στο τέταρτο και αφού προηγήθηκε με 13-8 και 16-10, φάνηκε ψύχραιμος όταν η Όροντοκ μείωσε σε 19-20 και τελικά πήρε το νικητήριο σετ με 22-25!