28 December, 2023 - 16:55

Επίδειξη δύναμης από τον Ολυμπιακό στη Λευκάδα

Νικηφόρα «έκλεισε» το 2023, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, που αγωνίστηκαν χωρίς την Χριστινάκη, λόγω ίωσης, επικράτησαν εύκολα με 98-55 της Νίκης Λευκάδας εκτός έδρας, για τη 10η αγωνιστική της Α1. Μετά τον προημιτελικό του Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο και τη μικρή διακοπή, λόγω των εορτών των Χριστουγέννων, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας επέστρεψαν στο πρωτάθλημα και στα θετικά αποτελέσματα, σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησαν απόλυτα στην έδρα της Νίκης, σκοράροντας με πλουραλισμό στην επίθεση (από 20 πόντους οι Γουίλιαμς και Καρλάφτη, από 15 οι Τόμπιν και Κολλάτου, 13 η Βίτολα).

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-14, έξι λεπτά από την έναρξη του ματς, με 2/2 βολές της Βίτολα και «έκλεισε» την πρώτη περίοδο με +12 (19-31), μετά από τρίποντο της Καρλάφτη (0:15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ανέβασαν «ταχύτητα» και με καλάθι της Τόμπιν (4:23), πήραν προβάδισμα 18 πόντων (27-45), με την Κολλάτου να «γράφει» το +22 (30-52), 1:31 για το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 52-35. Εξαιρετική η εικόνα του Θρύλου και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Γουίλιαμς να ανεβάζει τη διαφορά στο +25 (35-60), με τρίποντο, στο 8:09. Η Νίκη μείωσε σε 66-44, με την Καρλάφτη να διαμορφώνει το +30 (45-75) της τρίτης περιόδου (1:05). Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στο +38 (45-83), με την Κολλάτου (8:27), η οποία έκανε και το +41 (48-89), με νέο καλάθι, έξι λεπτά για το φινάλε. Από τρίποντο της Κολλάτου (2:57) ήρθε και το +43 (50-93) του Ολυμπιακού, ενώ η Καρλάφτη έκανε το +44, στο 0:37, για το τελικό 98-55.

Τα δεκάλεπτα: 19-31, 35-52, 45-75, 55-98

Νίκη Λευκάδας (Ζιάκας): Μόρα 16(1), Ζιάκα, Πολίτη, Γασπαράτου 2, Τσαβόνι 3, Παπαμαρκάκη, Τυπάλδου, Ροντρίγκεζ 13(3), Μανίς 21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 20(2), Κυριακούδη, Σπυριδοπούλου 5(1), Σύρρα 5(1), Καμπισιούλη 2, Νικολοπούλου, Καρλάφτη 20(4), Αναστασοπούλου 3, Βίτολα 13(1), Κολλάτου 15(2), Τόμπιν 15