28 November, 2023 - 21:33

Εξαιρετική εμφάνιση για τα κορίτσια του Ολυμπιακού, αλλά ήττα στο τάι μπρέικ από την Νοβάρα

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα του στον πρώτο αγώνα με τη Νοβάρα στη φάση των «16» του Challenge Cup Γυναικών και πλέον θα παλέψει για το «θαύμα» στη ρεβάνς επί ιταλικού εδάφους για την πρόκρισή του στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν 2-3 στο «Μελίνα Μερκούρη» και θα τα δώσουν όλα για την υπέρβαση στη δεύτερη μεταξύ τους «μάχη», όπου χρειάζονται μία «καθαρή» νίκη (3-0, 3-1 σετ) ή ακόμη και το 3-2, για να διεκδικήσουν την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Τα σετ: 20-25, 25-23, 23-25, 25-22, 6-15

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε την αδράνεια του στο πρώτο σετ, δεν έδειξε σε κανένα σημείο ανταγωνιστικός και η λήξη του βρήκε τη Νοβάρα στο 25-20. Στο δεύτερο ανέβασε στροφές, προηγήθηκε 10-9 με άσο της Καράρο, ενώ ακόμα και όταν η Νοβάρα έγραψε το 20-22, έβγαλε αντίδραση, ανέκτησε το προβάδισμα με 23-22 και 24-22, για να τελειώσει το σετ με μπλοκ της Εμμανουηλίδου για το 25-23.

Στο τρίτο σετ η ελληνική ομάδα έβγαλε και πάλι «ψυχή», αλλά το χαμένο σερβίς της Μλείνκοβα έβαλε μπροστά τη Νοβάρα 22-23. Η Νίζετιχ ισοφάρισε σε 23-23, αλλά Μπονιφάτσιο και Ακίμοβα ανέδειξαν νικήτρια την ιταλική ομάδα (23-25).

Ο Ολυμπιακός έλεγξε από την αρχή του τέταρτου σετ τη μοίρα του, είχε σταθερά το προβάδισμα, ενώ ακόμα κι όταν προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενες, η διπλή αλλαγή με Τσιτσιγιάννη, Τάνη στο τερέν μετέτρεψε το 13-18 σε 16-18. Μάλιστα από το ισόπαλο 21-21 οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν... γκάζι και με επιμέρους σκορ 4-1 έκλεισαν το σετ με 25-22, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Ωστόσο, στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός... παραδόθηκε, η Νοβάρα ξέφυγε με 1-7 και έφτασε άνετα στο τελικό 6-15.

Διαιτητές: Σαλαμπασιάν (Βουλγαρία), Κάγια (Τουρκία).

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 1 άσσο, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Νοβάρα προήλθαν από 4 άσσους, 70 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 16 (15/36 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 27% άριστες), Καράρο 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Κούμπουρα 14 (13/44 επ., 1 μπλοκ), Φαριόλ 8 (5/14 επ., 3 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 22 (19/44 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ. - 24% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 50% υπ. - 38% άριστες), Τσιτσιγιάννη  3 (3/6 επ.), Τάνη.

ΝΟΒΑΡΑ (Λορέντζο Μπερνάρντι): Σζάκμαρι 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 39% άριστες), Μπόσιο, Μποσέτι 8 (7/26 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 17% άριστες), Τσιριτσέλα 18 (14/25 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπονιφάτσιο 9 (7/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ακίμοβα 31 (29/59 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Φερσίνο (λ, 73% υπ. - 40% άριστες), Μπαρτολούτσι, Ντε Νάρντι, Μπούις.