Γρηγόρης Καρυώτης

8 April, 2023 - 22:05

Ελπιδοφόρο διπλό παραμονής για τον Ιωνικό στο Αγρίνιο!

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του εκτός έδρας πανηγύρισε ο Ιωνικός, στα play-out που επικράτησε του Παναιτωλικού με 0-1 σκορ στο Αγρίνιο.Του Γρηγόρη ΚαρυώτηΔεύτερη συνεχόμενη νίκη παραμονής πέτυχε ο Ιωνικός εκτός έδρας, που επικράτησε με σκορ 0-1 επί του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σεπμπά στο 37' λεπτό. Σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης οι Νικαιώτες ήταν ανώτεροι των γηπεδούχων και κόντεψαν σε αρκετές περιπτώσεις να κλειδώσουν γρήγορα τη νίκη, πετυχαίνοντας ένα δεύτερο γκολ. Και οι δύο ομάδες, στάθηκαν ατυχές στο ματς λόγο ανάγκης αναγκαστικών αλλαγών μια για τη καθεμία, στο πρώτο ημίχρονο για τους γηπεδούχους με το Λιάβα να παραχωρεί τη θέση του στον Αποστολάκη και στο δεύτερο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους με το Μαχάχ να παραχωρεί τη θέση του στο Σόουζα.Ο Ιωνικός πλέον έπιασε το ΠΑΣ Γιάννινα στους 24 βαθμούς και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, ένα βαθμό πάνω από τη Λαμία (23 βαθμοί) που ηττήθηκε νωρίτερα από τον ΟΦΗ στη Κρήτη με σκορ 4-1 και δύο βαθμούς από το Λεβαδειακό (22 βαθμοί) που παρά το διπλό απέναντι στον Αστέρα στη Τρίπολη με σκορ 0-1, παραμένει στη τελευταία θέση της βαθμολογίας των play-out.ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας (42' Αποστ0πολάκης), Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης (46' Στάιτς), Μάρτενσον, Ντίας (76' Ξενιτίδης), Σενγκέλια (46' Χουάνπι), Κολοβός, Μόρσεϊ (64' Ζοάο Πέντρο), Καρέλης.ΙΩΝΙΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Κάνιας, Σάκιτς, Φαντιγκά (32' Ελευθεριάδης), Σεμπά, Μαντζής, Μασάς (68' Ούγκο Σόουζα).