Nίκος Ζαραϊδώνης

22 April, 2023 - 02:49

Γκέλα η Άρσεναλ, φαβορί για τον τίτλο η Σίτι.

Η Άρσεναλ δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο στο Πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής απέναντι στη Σαουθάμπτον δίνοντας πάτημα στη Μάντσεστερ Σίτι ( 2 αγωνιστικές λιγότερες) να κοιτάει το πρωτάθλημα! Η Άρσεναλ γκέλαρε στην 32η αγωνιστική της Premier League καθώς ήρθε ισόπαλη (3-3) με την ουραγό Σαουθάμπτον. Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει σε τροχιά πρωταθλήματος και με τη βούλα πλέον τη Μάντσεστερ Σίτι, αφού ειναι 2η με 2 αγώνες λιγότερους. Το ματς:Ο αγώνας ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχους αφού η Σαουθάμπτον σκόραρε μόλις στο 1' με τον Αλκαράζ, ενώ στο 14' ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 0-2 με τον Γουόλκοτ. Η Άρσεναλ έβγαλε αντίδραση και στο 20' πέτυχε το πρώτο γκολ μειώνοντας έτσι σε 1-2. Ούτε το 2ο ημίχρονο άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την Άρσεναλ, στο 66' λοιπόν οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το προβάδισμα τους σε 1-3. Η Άρσεναλ κατάφερε να μειώσει σε 2-3 με τον Όντεγκαρντ, η πίεση που ασκούσαν στη Σαουθάμπτον απέφερε καρπούς και πέτυχαν και 3ο γκολ λίγο πρίν τη λήξη του αγώνα στο 90' με τον Σάκα γράφοντας το τελικό 3-3. Τα 8 λεπτά των καθυστερήσεων δεν ήταν αρκετά για την ολική ανατροπή και η Σαουθάμπτον υποχρέωσε σε γκέλα τη πρωτοπόρο της Premier League. Βαθμολογία:1. Άρσεναλ (75)2. Μάντσεστερ Σίτι (70) 3. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (59)4. Νιούκαστλ (56)5. Τότεναμ (53)6. Άστον Βίλα (50)7. Μπράιτον (49)8. Λίβερπουλ (47)9. Μπρέντφορντ (43)10. Φούλαμ (42)11. Τσέλσι (39)12. Κρίσταλ Πάλας (36)13. Γουλφς (34)14. Μπόρνμουθ (33)15. Γουέστ Χαμ (31)16. Λιντς (29)17. Έβερτον (27)18. Νότιγχαμ Φόρεστ (27)19. Λέστερ (25)20. Σαουθάμπτον (24)