10 March, 2022 - 22:43

Αυτοχειρία για τον Ολυμπιακό στο Βερολίνο

Κατώτερος των περιστάσεων αποδείχθηκε ο Ολυμπιακός στο Βερολίνο γνωρίζοντας οδυνηρή ήττα από την Άλμπα με 90-75 και έπεσε στο 15-8 χάνοντας μοναδική ευκαιρία να αγκαλιάσει την πρόκριση στην οκτάδα και να εδραιωθεί στην πρώτη τετράδα στην Ευρωλίγκα...  Νευρικό ήταν το ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό που μπήκε αρκετά νωθρά και βρέθηκε στο 5’ πίσω στο σκορ με 9-4. Οι πόντοι των Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Φαλ επέτρεψαν στους «ερυθρόλευκους» να αντιδράσουν και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 16-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να μην έχουν την απαιτούμενη συγκέντρωση στην άμυνα, μην μπορώντας να σταματήσει τον φοβερό Λο. Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε την Άλμπα να προηγείται 37-30 και να βάζει δύσκολα στους Κυπελλούχους Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Ντόρσεϊ να ανεβάζει την απόδοσή του προσπέρασε 39-40 στο 24’. Προσωρινά όμως, αφού η έλλειψη συγκέντρωσης, η αστοχία και η ανισορροπία στην άμυνα επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξαναβρούν ρυθμό. Με αιχμή του δόρατος τον Λο η Άλμπα προσπέρασε 50-44 στο 28’ και 55-46 στο 29΄με τρίποντο του Σνάιντερ χτυπώντας «καμπανάκια». Τα τρίποντα του Σμιθ έφεραν την Άλμπα στο 65-57 στο 33’ ενώ ο Ντα Σίλβα με γκολ έκανε ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα για τους «ερυθρόλευκους» (68-59).

Ο Σάσα Βεζένκοφ με τρίποντο μείωσε σε 68-64 και ο Μακ Κίσικ 70-66 στο 34’, αλλά οι Λο και Ντα Σίλβα  και Σμιθ από την περιφέρεια έδωσαν διαφορά 12 πόντων στην γερμανική ομάδα (78-66) για να φτάσει χωρίς πρόβλημα στο 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-30, 57-51, 90-75.