Aγγελος Παγούνας

31 December, 2022 - 00:45

Ανάσα με ανατροπή για τη Λίβερπουλ, εντός έδρας ήττα για τη Γουέστ Χαμ.

Με νίκη έκλεισε τη χρονιά η Λίβερπουλ, η οποία επικράτησε της Λέστερ με 2-1, πραγματοποιώντας ανατροπή από το πρώτο ημίχρονο. Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τη χρονιά η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ. Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της χρονιάς μπροστά στο κοινό τους, οι Redsεπικράτησαν της Λέστερ σε ένα παιχνίδι στο οποίο βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Συγκεκριμένα, μόλις στο 4ο λεπτό, ο Ντιούσμπερι Χολ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Σε μία φάση στην οποία οι παίχτες της Λέστερ έβγαλαν υποδειγματική αντεπίθεση, η Λίβερπουλ αδράνησε με αποτέλεσμα ο Ντιούσμπερι-Χολ να βρεθεί σε θέση βολής βγαίνοντας σε φάση τετ α τετ μπροστά στον Άλισον και από κοντά δεν αστόχησε δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα και παγώνοντας παράλληλα το Ανφιλντ πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Η Λίβερπουλ προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς όμως να τα καταφέρει. Έτσι τη λύση για τους Κόκκινους έδωσε ο…Φαές. Ο αμυντικός της Λέστερ έμελλε να είναι ο αρνητικός πρωταγωνιστής για την ομάδα του. Ήταν αυτός ο οποίος με δύο αυτογκόλ στο πρώτο ημίχρονο ανέτρεψε το σκορ εις βάρος της ομάδας του, κάνοντας το 2-1 στο 38΄ και στο 45΄, στέλνοντας στα αποδυτήρια την ομάδα του Κλοπ προηγούμενη με έναν εντελώς ασυνήθιστο και ανορθόδοξο τρόπο. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Λίβερπουλ έχασε ευκαιρίες, η Λέστερ ήταν ανήμπορη να αντιδράσει και έτσι το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος ένα σκορ το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό. Με το αποτέλεσμα αυτό, η Λίβερπουλ έφτασε τους 28 βαθμούς και βρίσκεται στην 6η θέση, όντας πλεόν στο -2 από την 4η προνομιούχο θέση στην οποία βρίσκεται η Τοτεναμ και οδηγεί στο ChampionsLeague. Στο άλλο ματς της ημέρας, η Γουέστ Χαμ δέχθηκε σοκαριστική εντός έδρας ήττα από την Μπρέντφορντ. Συγκεκριμένα στο 17ο λεπτό, μετά από πλάγιο και γέμισμα εντός της περιοχής των «Hammers», η άμυνα της ομάδας του Μόγιες αδράνησε και ο συνήθης ύποπτος Toneyδεν έχασε την ευκαιρία και με προβολή έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Μπρεντφορντ δε σταμάτησε εκεί και βρήκε και δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα. Στο 42’ ο Ντα Σίλβα σε μια παλικαρίσια προσπάθεια, εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του, βρέθηκε σε θέση βολής και δε λαθεψε, κάνοντας έτσι το 0-2 για την ομάδα του. Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα δεν άλλαξαν, η Γουέστ Χαμ δε μπόρεσε να βρει γκολ κι έτσι μοιραιά έμεινε το 0-2 με την ομάδα του Μόγιες να αποχαιρετά τη χρονιά με ήττα μπροστά στο κοινό της.