17 October, 2023 - 22:20

«Πράσινος διασυρμ;ow και εικόνα διάλυσης

Την χειρότερη φετινή του εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός στην «Ulker Arena» γνωρίζοντας βαριά ήττα από την Φενέρμπαχτσε με 83-69 κι έτσι υποχώρησε στο 1-2 στην φετινή απαιτητική Ευρωλίγκα. Σε μία αναμέτρηση, που εκ προοιμίου συγκέντρωνε υψηλό δείκτη δυσκολία ςκι επικινδυνότητας για το σύνολο του Αταμάν, Οι «πράσινοι» ήταν σκιά του εαυτού τους παρουσιάζοντας σημάδια και εικόνα πλήρους αποσύνθεσης. Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα με τη Φενέρ, βρέθηκε πίσω μέχρι και με 25 πόντους διαφορά και το μόνο που … κατάφερε ήταν να μικρύνει την έκταση της ήττας για το τελικό 83-69 φεύγοντας με σκυμμένο το κεφάλι από την Κωνσταντινούπολη.

Άμυνα με τα … μάτια για το 27-9!

Η έλλειψη συγκέντρωσης των «πράσινων» ήταν εμφανέστατη από τα πρώτα λεπτά.Με άμεση συνέπεια η πρώτη περίοδος να βρει την τουρκική ομάδα να προηγείται με διαφορά 18 πόντων (27-9).Ο Γκάι με το «καλημέρα» της δεύτερης περιόδου μείωσε σε 27-12, με τον Μπιμπέροβιτς να απαντάει για το 30-12. Ο Αμερικανός γκαρντ του Παναθηναϊκού μπήκε… καυτός και έβαλε άλλους 7 πόντους, μειώνοντας σε 33-19 μετά το τρίποντο του Παπαγιάννη. Ο Γκραντ με δύσκολο καλάθι έριξε τη διαφορά στους 12 (33-21), όμως ο Γουίλμπεκιν έβαλε μεγάλο σουτ για το 36-21. Ο Γκάι ήταν ασταμάτητος κι έβαλε νέο τρίποντο, μειώνοντας σε 36-26. Ο Παπαγιάννης έδωσε ανάσα στη Φενέρ με τρίποντο για το 39-26, ενώ ο Αντετοκούνμπο έκανε αχρείαστο αντιαθλητικό και το σκορ πήγε στο 40-26. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 43-28.

«Κατηφόρα» και στην επανάληψη

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Χέιζ-Ντέιβις σκόραρε για τρεις, γράφοντας το 46-30, ενώ ο Μότλεϊ με βολές διαμόρφωσε το +18 (48-30). Ο Αντετοκούνμπο κάρφωσε εντυπωσιακά, όμως ο Γκούντουριτς απάντησε (50-32) και ο Μότλεϊ διαμόρφωσε το πρώτο +20 της αναμέτρησης (52-32). Η διαφορά συνέχισε να ξεφεύγει, με τον Μότλεϊ να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση και να γράφει το 58-34. Μαντζούκας και Γκραντ προσπάθησαν να μειώσουν στο 60-40, όμως ο Καλάθης απάντησε με τρίποντο για το 63-40. Ο Βιλντόσα με τρίποντο έριξε τη διαφορά στο 63-45, όμως η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 67-45. Ο Παπαγιάννης έβαλε τρίτο τρίποντο στις αρχές της τέταρτης περιόδου, γράφοντας το 72-47 και καθιστώντας διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά του αγώνα, καθώς η διαφορά είχε ξεφύγει. Ο Μαντζούκας μείωσε σε 72-52 με τρίποντο, ενώ ο Βιλντόσα έγραψε το 72-54. Ο Λεσόρ έφερε τον Παναθηναϊκό ακόμα πιο κοντά με δύσκολο λέι απ για το 72-58. Ο Μαντάρ έβαλε συνεχόμενους πόντους για το 76-60 και καθάρισε το ματς, με τη Φενέρ να παίρνει εύκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 43-28, 67-45, 83-69