22 January, 2023 - 19:02

«Πράσινες» αμαζόνες άλωσαν τον Ρέντη!

Εμφατικό πέρασμα από το κλειστό του Ρέντη έκανε ο Παναθηναϊκός, που διέλυσε με 3-0 σετ τον Ολυμπιακό για τη 13η αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Οι «πράσινες» ήταν σαρωτικές και λύγισαν για δεύτερη φορά φέτος με το ίδιο σκορ τον Ολυμπιακό, πανηγυρίζοντας αυτή τη φορά σπουδαία εκτός έδρας νίκη. Με τους τρεις βαθμούς ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 30 βαθμούς, ρίχνοντας τις «ερυθρόλευκες» στην 4η με 28 βαθμούς. Στην κορυφή παραμένει ο ΠΑΟΚ με 35 και ακολουθεί στη 2η θέση η ΑΕΚ με 31.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός διατήρησε ελαφρύ προβάδισμα ως το 10-10, με τις «πράσινες» να απαντούν στη συνέχεια και να κρατούν τον έλεγχο ως το τέλος. Οι «ερυθρόλευκες» δεν άφησαν τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει πάνω από ένα-δύο πόντους, ως το +4 του 20-16. Με σερί δύο πόντων ο Ολυμπιακός μείωσαν σε 20-18 και στη συνέχεια βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής (20-21), ωστόσο οι «πράσινες» είχαν τις λύσεις και έκαναν το 2-0 με 25-22.

Με μεγάλη ανατροπή έκανε το 2-0 ο Παναθηναϊκός. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε δυνατά για την ισοφάριση και έφτασε σε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (12-8). Ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 14-13. Οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και προηγήθηκαν ξανά με 15-14, όμως ο Παναθηναϊκός με ένα επιμέρους 6-2 έφτασε στο 20-17. Από κει και πέρα ο Ολυμπιακός κατέρρευσε, δίνοντας την ευκαιρία στο «τριφύλλι» να κάνει το 2-0 με 25-20.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το ματς και το κατάφερε. Οι «πράσινες» πήραν γρήγορα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (4-8) και έφτασε με σχετική άνεση στο +5 (7-13). Ο Ολυμπιακός με μικρά σερί ισοφάρισε σε 16-16, όμως ο Παναθηναϊκός είχε και πάλι την απάντηση και με δικό του σερί ξέφυγε στο 23-17 και τελείωσε το ματς με 25-20.

Τα σετ: 22-25, 20-25, 20-25