1 April, 2023 - 18:27

«Διπλό» σωτηρίας με ανατροπή το Λαύριο, πνίγεται ο ιωνικός!

Με ένα 23-8 επιμέρους σκορ την τέταρτη περίοδο, το Λαύριο νίκησε 90-82 τον Ιωνικό στον Πλάτωνα για την 21η αγωνιστική της Basket League, εξασφάλισε την παραμονή και «βύθισε» τους Νικαιώτες.

Ο Ιωνικός έφτασε στο 4-0 στην αρχή της αναμέτρησης, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους 6-0 σερί με επιθετική πολυφωνία μέσα στο καλάθι. Οι Νικαιώτες απάντησαν με σερί 9-0 με πρωτεργάτη τον Λένελ κι έφτασαν στο 13-6, με το τρίποντο του Αμερικανού να φέρνει το +8. Με προσωπικό 6-0 σερί του Ζάρα, το Λαύριο ισοφάρισε σε 17-17, όμως ο Σίμονς πήρε την κατάσταση στα χέρια του έφερε το +5, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 26-20.

Με πρωταγωνιστή τον Χόκινς, ο Ιωνικός διατηρούσε το +5 με το +7 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου και το τρίποντο του Αρσενόπουλου έφερε το +10. Η διαφορά πλέον ανεβοκατέβαινε στο +8 με +10 για τους γηπεδούχους, όμως τα συνεχόμενα τρίποντα των Αμερικανών του έφεραν ένα σερί 12-0 και το 51-31 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου με τα καλά ποσοστά των παικτών του Κωστή και τα πολλά ριμπάουντ των γηπεδούχων.

Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Λαυρίου μείωσαν στο -14 στην έναρξη της τρίτης περιόδου, όμως στην αντίπερα όχθη τα τρίποντα των γηπεδούχων διατηρούσαν το +15 με +18. Οι φιλοξενούμενοι αναλώνονταν σε τρίποντα, τα οποία ήταν εύστοχα, όμως δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν τους αντιπάλους τους μέσα στη ρακέτα τους. Παρόλα αυτά, ένα σερί 5-0 του Λαυρίου έφερε το 66-55 και το τρίποντο του Νικολαΐδη ολοκλήρωσε στο 68-60 το τριαντάλεπτο.

Τα συνεχόμενα τρίποντα του Λαυρίου στην έναρξη της τέταρτης περιόδου έφεραν το 8-0και το 68-68 για την ομάδα των ανατολικών προαστίων και πλέον είχαμε το +2 και την ισοφάριση των φιλοξενούμενων σε ένα «θρίλερ». Το Λαύριο προηγήθηκε αρχικά με +1 και το τρίποντο του Νικολαΐδη έφερε το 75-80 κι αυτό του Φλαγκ το 76-83 στα 3’ πριν τη λήξη για το επιμέρους σκορ 8-23 για την ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη. Οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν για ενάμισι λεπτό, όμως , στη συνέχεια, το Λαύριο έφτασε στο +10 με 4-0 σερί. Ο Κάπελαν έκανε το 81-88 στα 47’’ και η βολή του Φλαγκ το 81-89 στα 29’’. Ο Κάπελαν απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 82-89 κι ο Κολοβέρος έγραψε το τελικό 82-90.