22 November, 2023 - 21:20

«Άλωσε» την Θεσσαλονίκη ο Ολυμπιακός

Στις νίκες επέστρεψε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 3-1 σετ του Άρη στη Θεσσαλονίκη, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League. Μετά την άσχημη εμφάνιση του Σαββάτου (18/11), με αντίπαλο τον Ηλυσιακό στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη» (6η αγωνιστική), τα κορίτσια του Θρύλου έβγαλαν αντίδραση στην έδρα των «κίτρινων», πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση σε όλους τους τομείς, ενώ κατέκτησαν με άνεση τα τρία σετ (7-25, 25-23, 12-25, 11-25). Η Μλέινκοβα, με 24 πόντους, ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» εξαιρετικά στο ματς και κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο σετ. Αφού προηγήθηκε με 5-3, με τον τρίτο πόντο της Κούμπουρα, ο Θρύλος πάτησε «γκάζι» και ξέφυγε με +8 (4-12), μετά από παράβαση των γηπεδούχων! Η Μλέινκοβα διατήρησε το +8 (5-13), με μπλοκ, ενώ η Κούμπουρα έδωσε «αέρα» 10 πόντων (5-15, 6-16) στις «ερυθρόλευκες». Πρώτος χρόνος της Λαμπρούση και +12 (6-18) ο Ολυμπιακός, ο οποίος ξέφυγε με +15, στη συνέχεια, με την Νίζετιχ να «γράφει» το 21-6, με έξυπνο πλασέ. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με άσσο της Λαμπρούση, κατέκτησε το πρώτο σετ (0-1), με 25-7.

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν από νωρίς πίσω (6-3, 8-5) από τις «κίτρινες», με την Μλέινκοβα να μειώνει, με δύο διαδοχικές επιθέσεις, στον πόντο (8-7). Ο Άρης ξέφυγε ξανά, αυτή τη φορά με 17-12, με τον Λορέντζο Μιτσέλι να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ιταλός κόουτς έριξε στη «μάχη» τις Τάνη και Τσιτσιγιάννη, στη θέση των Καράρο και Κούμπουρα, με τον Ολυμπιακό να αντιδράει και να «τρέχει» σερί 6-0, παίρνοντας προβάδισμα (17-18). Η Τσιτσιγιάννη ισοφάρισε (17-17), η Νίζετιχ έκανε το 18-17 και η Ελληνίδα διαγώνια «έγραψε» και το 19-18, με μπλοκ άουτ. Νέο μπλοκ άουτ της Μλέινκοβα και 20-19 ο Θρύλος, με την Τσέχα ακραία να μειώνει, στη συνέχεια, σε 22-21. Η Νίζετιχ ισοφάρισε σε 22-22, όμως δύο κακές επιθέσεις των «ερυθρόλευκων», οδήγησαν τον Άρη σε σετ μπολ (24-22). Οι γηπεδούχες έφτασαν στο 25-23 και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ τον Ολυμπιακό.

Στο τρίτο σετ, τα κορίτσια του Θρύλου αντέδρασαν και έφτασαν στο +5 (7-12), μετά από λάθος επίθεση των Θεσσαλονικέων. Η Μλέινκοβα έκανε το 13-8, με πλασέ, όπως και η Νίζετιχ το 16-9, με την Λαμπρούση να ανεβάζει τη διαφορά στο +10 (9-19) και την Εμμανουηλίδου στο +11 (10-21), με πρώτο χρόνο. Πόντος της Νίζετιχ και +13 (10-23) οι «ερυθρόλευκες», που με μπλοκ της Μλέινκοβα, έφτασαν στο 25-12 και στο 2-1 σετ.

Η κυριαρχία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ. Επίθεση της Κουμπούρα και 8-2 ο Θρύλος, με την Μλέινκοβα να κερδίζει άσσο, για το +8 (3-11). Νέος άσσος, αυτή τη φορά από την Κούμπουρα και 14-5 οι «ερυθρόλευκες», με την Εμμανουηλίδου να κάνει το 18-9, με τον ίδιο τρόπο. Ανάλογη η εικόνα και στη συνέχεια, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 3-1, με 25-11, μετά από άουτ επίθεση των «κίτρινων».

Τα σετ (1-3): 7-25, 25-23, 12-25, 11-25