Ορέστης Παπαδημητρίου

29 September, 2017 - 11:04

Χρειάζεται τύχη και διάρκεια!

Αξιοθαύμαστη ήταν η προσπάθεια της ΑΕΚ απέναντι στην Αούστρια Βιέννης. Ένα παιχνίδι στο οποίο η Ένωση έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσε να το «καθαρίσει» απ’ το πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν μεν αλλά η ΑΕΚ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος. Η ομάδα του κ. Χιμένεθ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας, ωστόσο είναι φυσιολογικό κι αναμενόμενο άπαντες στον σύλλογο να τα βάζουν με την τύχη τους. Το κακό όμως για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν πως δεν είχαν διάρκεια στο παιχνίδι τους.

Λέγοντας για διάρκεια είναι χαρακτηριστικό ότι στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ όντας στο 1-1 πίεσε αλλά όχι μόνο δεν πέτυχε γκολ, δέχτηκε παράλληλα και στη συνέχεια δεν είδαμε τελική απ’ το 60’ λεπτό μέχρι το φινάλε του αγώνα. Βέβαια θα πει κάποιος ότι ήθελε τύχη αφού ο τερματοφύλακας της Αούστρια έκανε εκπληκτικές επεμβάσεις. Σύμφωνοι! Την ίδια στιγμή όμως, ενώ περιμέναμε να μπει το γκολ της ΑΕΚ, ο ρυθμός έπεσε κι οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα 2-1. Επαναλαμβάνουμε φυσικά ότι η προσπάθεια των «κιτρινόμαυρων» ήταν εξαιρετική και αδικούνται απ’ το τελικό σκορ. Αυτό όμως που μας κάνει να αναρωτιόμαστε είναι, γιατί δεν αξιοποιήθηκε αυτή η υπέροχή κι οι φάσεις που έκανε η ΑΕΚ; Γιατί πέραν της τύχης υπήρξαν πολλά «κενά» στο παιχνίδι. Στο πρώτο μέρος, απ’ το μισάωρο και μετά με το σκορ στο 1-0 δεν είδαμε τίποτα αξιόλογο και συνάμα, όλα παρέμεναν ανοιχτά.

Ήδη μάλιστα η Αούστρια πίεζε για την ισοφάριση, με την ΑΕΚ να «σφυροκοπάει» την αντίπαλη άμυνα μεν, αλλά… έλλειψε η διάρκεια και τύχη. Αν οι γηπεδούχοι μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα δεν έριχναν ταχύτητα, ίσως η εξέλιξη του ματς και η κατάληξή του να ήταν αλλιώς. Κρίμα που ήρθαν έτσι τα πράγματα… επρόκειτο για μεγάλη ευκαιρία της Ένωσης. Η ισοπαλία ασφαλώς σε καμία περίπτωση δεν είναι αρνητική. Κάθε άλλο! Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές! Αναμέναμε το κάτι παραπάνω όπως είναι λογικό, αλλά το πολύ θετικό της ιστορίας είναι ότι η ΑΕΚ κρατάει την τύχη στα χέρια της για το υπόλοιπο του ομίλου. Μετά το τέλος της δεύτερης αγωνιστικής, οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκονται στη δεύτερη θέση με τέσσερις βαθμούς, μία… ανάσα απ’ την κορυφή και την Μίλαν που έχει έξι.

Την επόμενη – τρίτη – αγωνιστική, το πρόγραμμα είναι ακόμα πιο ενδιαφέρον, αφού ο χρόνος θα γυρίσει στα… παλιά χρόνια. Με άλλα λόγια, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τη Μίλαν στο Μιλάνο, στο μεγάλο ντέρμπι της κορυφής. Το ματς αυτό όμως μπορεί να περιμένει αφού προηγείται η Σούπερ Λιγκ, με την Ένωση να φιλοξενείται απ’ τον Αστέρα στην Τρίπολη το βράδυ της ερχόμενης Κυριακής 1 Οκτώβρη. Καλή συνέχεια λοιπόν στην προσπάθεια της ομάδας σε Ελλάδα κι Ευρώπη.