Ορέστης Παπαδημητρίου

10 March, 2017 - 12:02

Τελικά μάλλον θα… εγκατασταθούμε μόνιμα στα Βόρεια Προάστια!

Δεν έχει υπάρξει παιχνίδι βόλεϊ στο Ζηρίνειο που να μην το έχουμε χαρεί. Τη φετινή αγωνιστική περίοδο, κάθε φορά που ως Postgameradio & Postgame.gr έχουμε αποστολή να καλύψουμε αγώνες στο πλαίσιο της Volleyleague«Πάμε Στοίχημα» και του Κυπέλλου Ελλάδας, χαιρόμαστε με το παραπάνω. Τόσο η ομάδα της Κηφισιάς όσο κι ο κάθε φιλοξενούμενος, μας προσφέρουν εκπληκτικό θέαμα και δεν μας… αφήνουν σε ησυχία. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που το κάθε ματς εξελίσσεται σε ντέρμπι, τα αποτελέσματα κρίνονται στις λεπτομέρειες και στο τέλος κάθε αναμέτρησης, η κάθε ομάδα φεύγει ευχαριστημένη με την προσπάθεια που έχει καταβάλλει.

Είχαμε τη μεγάλη χαρά να καλύψουμε ζωντανά τον αγώνα του Α.Ο.Π. Κηφισιάς κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Φανταστικό ντέρμπι, αμφίρροπη εξέλιξη και ύστερα από σούπερ θέαμα, το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων επικράτησε δύσκολα με 3-0 σετ. Να δώσουμε κι άλλα παιχνίδια; Ευχαρίστως. Κύπελλο Ελλάδας, προημιτελικός με τον Παναθηναϊκό, με τον νικητή να κατακτάει το εισιτήριο για το FinalFour. Απίθανη αναμέτρηση διάρκειας δυόμιση ωρών… σαν αιώνας δηλαδή, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 3-2 σετ και το Ζηρίνειο να «γκρεμίζεται» απ’ τους πανηγυρισμούς. Δύο χαρακτηριστικά παραδείγματα λοιπόν. Έχουμε όμως και συνέχεια… το τελευταίο ματς που βρεθήκαμε με αντίπαλο ξανά τον Παναθηναϊκό. Πρόσφατα ήταν, για την εμβόλιμη 20 αγωνιστική του πρωταθλήματος. Και πάλι λοιπόν απολαύσαμε με το παραπάνω τη συγκλονιστική προσπάθεια αμφότερων των ομάδων. Συνεχή ένταση, ανατροπές, Κηφισιά και Παναθηναϊκός αρνούνταν να χάσουν… μάχη μέχρι τελικής πτώσεως!

Ποιο είναι το γενικό συμπέρασμα που προκύπτει μετά την παραπάνω ανάλυση; Ότι μάλλον… θα εγκατασταθούμε μόνιμα στα Βόρεια Προάστια. Ο αθλητισμός πάντα συγκινήσεις μας προσφέρει, το κάθε παιχνίδι έχει τη σημασία του και το βόλεϊ ανήκει, μεταξύ των άλλων, σ’ αυτή την κατηγορία. Το πρωτάθλημά μας φέτος είναι πραγματικά απίστευτο και υπόψη ότι η σεζόν συνεχίζεται…